BIP

 

ePUAP

INWESTYCJE


Region Wielkopolska

NAS

Hala


 

OSP Stawiszyn

statystyka

STRONA ARCHIWALNA

Nowa strona internetowa:


STAWISZYN.PL

wwww.stawiszyn.pl/strona

2015-09-03 08:24:57

Plon niesiemy plon…”

Dożynki Parafialno-Gminne w Gminie i Mieście Stawiszyn odbyły się w dniu 30 sierpnia 2015 roku na terenie Klubu CKS w miejscowości Zbiersk-Cukrownia. Słoneczna pogoda sprzyjała świętowaniu.

Impreza dożynkowa rozpoczęła się Mszą św. dożynkową w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Zbiersku. Po zakończeniu Mszy Św. barwny korowód, który prowadziły poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP oraz Zespół „Liskowianie” przeszedł na boisko sportowe CKS Zbiersk- Cukrownia.Za nimi w przystrojonych bryczkach i wozach jechali przedstawiciele lokalnych władz, zaproszeni goście z terenu Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Kaliskiego, Księża i Starostowie dożynek. Liczną grupę w korowodzie stanowiły, delegacje sołectw z wieńcami oraz mieszkańcy gminy. Wieńce i chleby przygotowane przez poszczególne delegacje sołeckie zostały złożone na stołach.

Program artystyczny dożynek rozpoczął swoim występem rozśpiewany i roztańczony Zespół „Liskowianie” który przedstawił obrzęd dożynkowy, ludowe pieśni, przyśpiewki i tańce.

Starostowie dożynek Pani Mariola Młynarczyk oraz Mariusz Rogacki, wręczając bochen chleba Gospodarzowi tegorocznych dożynek, Burmistrzowi Stawiszyna Pani Justynie Urbaniak, zwrócili się do Gospodarza, słowami wiersza ,, Przyjmijcie ten bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż dzielcie go sprawiedliwie, tak aby nie zabrakło go na żadnym stole”.

Gospodarz dożynek Justyna Urbaniak, serdecznie podziękowała Starostom dożynek. Zwracając się do wszystkich zgromadzonych powiedziała „…Właśnie obchody Święta Plonów są takim wyrazem hołdu, szacunku i uznania dla waszej pracy drodzy rolnicy. To jeden z najważniejszych dni w kalendarzu staropolskich obrzędów. Ciężka praca rolników, ale również ogrodników, sadowników, pszczelarzy nie zostaje zapomniana, a ceremonia wieńca jest formą podziękowania za zebrane plony. Po ciężkiej pracy przychodzi czas odpoczynku, radości, zgodnie z obyczajem, obrzędem jaki kultywowali nasi ojcowie, pokazując swoje przywiązanie do ziemi, do tego co polskie, co nasze ...”, „…Przed momentem odebrałam z rąk starostów okazały bochen chleba symbolizujący tegoroczne zbiory, chcę w imieniu naszej społeczności powiedzieć obecnym tutaj rolnikom - Dziękujemy !...” „…Z okazji święta plonów wszystkim rolnikom z Gminy Stawiszyn gratuluję siły i wytrwałości która pomaga zmagać się z przeciwnościami natury i kłopotami dnia powszedniego oraz życzę by kolejny rok przyniósł Wam stabilne warunki gospodarowania , radość z efektów codziennej pracy oraz jak najwięcej satysfakcji, także ekonomicznej, pozwalającej na godne życie rolniczych rodzin oraz dalsze unowocześnienie produkcji. Niech szczera wdzięczność nas wszystkich będzie dla was dodatkową motywacją do dalszej pracy i nowych wyzwań. Instytucjom firmom z otoczenia rolnictwa życzę, by wspólnie podejmowane działania stwarzały jak najwięcej możliwości do dalszego rozwoju gospodarstw w Gminie Stawiszyn oraz przyczyniały się do kreowania coraz lepszego wizerunku. W każdym bochnie chleba tkwi ziarenko zboża, okruch soli, kropla wody, praca rąk człowieka i dobroć Boga…” Odczytane zostały również przesłane na ręce Burmistrza życzenia dożynkowe.

Występ Zespołu „Bielanki”, Kabaretu „Dziura”, dzieci z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Bajkowa Kraina” oraz występ Zespołu „Green Day” działającego przy MGOK w Zbiersku, wprowadziły licznie zgromadzonych w podniosły świąteczny dożynkowy nastrój. Gwiazda wieczoru Zespół „VEEGAS” swoją energią pobudził uczestników dożynek do aktywnej wesołej zabawy.

Występy i koncerty przeplatane były blokami konkursowymi. Walorów estetycznych całej imprezie dodawały piękne dekoracje dożynkowe, przystrojone stoiska Kół Gospodyń Wiejskich na których serwowano tradycyjne jadło. Przepyszną grochówkę ufundował Poseł Piotr Walkowski.

Do dyspozycji były również stoiska: gastronomiczne, stragany z zabawkami, dmuchany zamek, licznie oblegany przez najmłodszych.

Na zakończenie dożynek wszystkich uczestników zabawiał do późnych godzin wieczornych Zespół „Akcent”.

Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich sponsorów oraz tych którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia dożynek parafialno-gminnych. Poniżej lista naszych darczyńców:
Kliknij tutaj 

Swoją obecnością zaszczycili nas:
Poseł Józef Racki
Poseł Piotr Walkowski
Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Starosta Powiatu Kaliskiego Krzysztof Nosal
Radny Rady Miejskiej Kalisza Piotr Lisowski
Radna Powiatu Kaliskiego Dorota Karpieko
Radny Powiatu Konińskiego Wiesław Bednarek
Zastępca Nadleśniczego Grodziec Arkadiusz Matuszewski
Wiceprezes Zarządu SKPL Robert MatczakGaleria fotografii

Ogłoszenia

2016-06-01
KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY


2016-04-25
Komunikat Ostrzegawczy


2016-04-20
KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY - PRZYMROZKI


2016-03-29
KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY


2016-03-01
Komunikat ostrzegawczy


2016-01-14
Komunikat Ostrzegawczy


2016-01-12
Komunikat ostrzegawczy


2016-01-05
Komunikat ostrzegawczy


2015-12-10
Urząd Gminy i Miasta w Stawiszynie będzie nieczynny 24 grudnia


2015-11-30
Komunikat ostrzegawczy


 

 

Urząd Gminy i Miasta w Stawiszynie, 62-820 Stawiszyn, ul. Szosa Pleszewska 3, pow. kaliski, woj. wielkopolskie,
tel.: +48.(62) 752 80 79, fax: +48.(62) 752 80 97, email: sekretariat@stawiszyn.ugim.gov.pl, http://www.stawiszyn.pl,
NIP: 968-03-71-325, Regon: 000 52 94 40
numer konta: BS Pleszew O/Stawiszyn 82 8407 0003 0500 0101 2000 0005